O meteorologické stanici

Poloprofesionální meteorologická stanice Davis Vantage Vue je určena k zaznamenávání stavu počasí na sídlišti Střelná, části města Košťany. o vývoji počasí od 1.srpna 2015, včetně potřebných statistik a přehledů. Stanice je situována na jižním okraji okraji sídliště, na balkoně bytového domu ve výšce cca 8 m nad okolním terénem.

Umístění stanice

Stanice byla uvedena do provozu 1. června 2014 v obci Těchlovice a v srpnu 2015 přestěhována na současnou adresu. Nahradila původní stanici Evolve, která byla v provozu od 1.4.2010. Data jsou nyní snímána každých 2,5 s a webové stránky jsou obnovovány v intervalu 5 minut. Data z meteorologické stanice jsou shromažďována pomocí programu Cumulus, pro obsluhu webové kamery slouží program Yawcam. Stanice je vybavena anemometrem, srážkoměrem, teploměrem, snímačem tlaku a vlhkosti vzduchu. Srážkoměr není vyhříván, proto data srážek jsou při teplotách pod bodem mrazu doplňována s odstupem 48 hodin, výška sněhové pokrývky je odečítána v zimním období vždy v 8 hodin ráno.

Meteorologická stanice a webová kamera jsou trvale připojeny přes USB rozhraní k počítači AcerRevo. Napájení je zajištěno ze sítě a v případě výpadku elektrického proudu jsou počítač, modem, kamera a stanice dále napájeny z baterií APC Back UPS - ES400. Aktualizace dat na web je po dobu krátkého výpadku síťového napájení zajištěna, v případě delšího výpadku (cca hodina a více) je aktualizace přerušena a data na webu jsou doplněna po obnovení síťového napájení.

Meteorologická stanice Davis Vantage Vue

Čidla:  Bezdrátová venkovní čidla - anemometer, teploměr, vlhkoměr a srážkoměr, vnitřní čidla - teploměr a tlakoměr.

Umístění čidel:  Vnější část stanice je umístěna na jižním okraji sídliště, na balkoně bytového domu ve výšce cca 8 m nad okolním terénem.

Technické informace o stanici

Meteorologická stanice: Davis Vantage Vue
Webová kamera: Microsoft LifeCam HD-5000
Počítač (procesor): Intel(R) Atom(TM) CPU D525 @ 1.80GHz
Počet jader CPU: 4
Grafický mód: 1280x1024, 32 bit
Operační systém: Windows 8 x64 build 9200
Jazyk operačního systému: Czech
V provozu od: dne 08.12.2014

Programové vybavení

Program pro zpracování dat a webu: Cumulus verze 1.9.4 (sestavení 1098)
Webové šablony: Météo du Québec
Grafika šablon: Metamorphozis
Překlad šablon: Ing. Miloš Jiřík
Provozovatel meteorologické stanice: Mgr. Karel Kruška (mail: krusan2103(at)centrum.cz)

Poslední aktualizace: 24.08.2015 12:52